Poznaj skuteczne metody na pozbycie się kamienie w łazience!

mycie łazienki

Kamień jest częstym problemem w łazienkach. Postrach gospodarstw domowych, który jest niemożliwie uciążliwy do usunięcia. Problem o tyle duży, że często powstaje w trudno dostępnych miejscach. Jak jednak się go pozbyć? Stosować silne detergenty ze sklepów, czy może postawić na domowe sposoby? Skąd on się w ogóle bierze i jak koniec końców sobie poradzić z kamieniem? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania by zapewnić Ci wsparcie na jakie zasługujesz.

Dlaczego pojawia się kamień w łazience?

Kamień to częsty problem w łazienkach. Pojawia się szczególnie w tych miejscach, w których zaniedbaliśmy ich czyszczenie. Niestety nawet regularne sprzątanie nie jest w stanie w 100% pomóc nam zapobiec powstawaniu kamienia. Lekki osad i naloty zawsze będą się wytwarzać, niezależnie od tego jak byśmy się starali. Jest to spowodowane przez twardą wodę, która reaguje z minerałami w mydle i tworzy tę brzydką brązową pozostałość przypominającą kryształki soli. Trzeba mieć świadomość, że twarda woda z dużą zawartości soli i magnezu oraz soli wapnia pod wpływem wysokiej temperatury skutkuje wytrącaniem się z wody węglanu wapnia. To właśnie o nim mówimy potocznie “kamień” i to właśnie on tak nieestetycznie wygląda jako osad w łazience.

Ten proces powstawania kamienia skutkuje tym, że najczęściej zauważamy go na armaturze łazienkowej, w kabinach prysznicowych, wannie, umywalkach lub toalecie. Czasem pojawia się także na płytkach łazienkowych. Nawet jeśli się go pozbędziemy to niestety i tak powróci. Mimo to, trzeba to robić by nasza łazienka wyglądała schludnie i świeżo. Właśnie dlatego mamy dla Ciebie kilka metod, które pomogą go się pozbyć.

Skuteczne sposoby na pozbycie się kamienia w łazience

Kamień to trudne do usunięcia nagromadzenie minerałów na powierzchni płytek ceramicznych, porcelany i innych materiałów. Najczęściej występuje w łazienkach, gdzie może stanowić problem zarówno ze względów zdrowotnych, jak i estetycznych. Oczywiście by się go pozbyć możemy wykorzystać silne środki dostępne w sklepach. Te detergenty mają właściwości żrące, które pozwalają im wgryźć się w strukturę osadu i ją rozpuścić. Należą do nich płyny, żele, proszki i inne środki czyszczące. Niestety spora część z nich zawiera składniki bardzo toksyczne, dlatego warto kierować się ekologią w kwestii wyboru odpowiedniego detergentu. Jest to szczególnie istotne, gdy chcemy dbać o nasze zdrowie i unikać wdychania toksycznych związków. Te delikatniejsze i bardziej ekologiczne detergenty powinny pomóc uniknąć uszkodzenia armatury, lecz czasem mogą nie poradzić sobie z bardzo trudnymi zabrudzeniami.

Domowe sposoby na pozbycie się kamienia w łazience

Jeśli problem z kamieniem występuje, a ty chcesz skorzystać z domowych sposobów pozbycia się go to dobrze trafiłeś. Możesz wykorzystać wiele z domowych środków zaradczych do czyszczenia i dezynfekcji łazienki. Nie bez powodu mówi się czasem, że to co domowe jest też najlepsze. Niezastąpiona w tej materii może okazać się soda oczyszczona. Ma ona szerokie zastosowanie, a w połączeniu z sokiem cytryny i octem potrafi zdziałać cuda. Tak zmieszaną sodę można tutaj wykorzystać w formie pasty. Wystarczy przygotować 3 łyżki sody i zmieszać ją z 1 łyżką wody, do której dodamy troszeczkę oleju i soku z cytryny. Taka pasta pomoże nam wyczyścić wszelkie ciężko zabrudzone i trudno dostępne miejsca. Wystarczy nałożyć ją na szmatkę i przecierać zabrudzenia. Gdy pasta zostanie nałożona dobrze jest pozostawić ją na jakiś czas, powiedzmy, że koło godziny, a następnie zmoczyć wodą i wytrzeć do sucha. Warto pamiętać, że w przypadku uciążliwego i nawracającego osadu, czynność należy powtarzać kilka razy.

Coca cola do czyszczenia łazienek to hit czy kit?

Pytanie brzmi, czy Coca Cola może być używana jako środek czyszczący do łazienki? Spory w tej kwestii trwały, ale teraz jasne jest jedno. Cola sprawdza się świetnie jako środek, który może nam pomóc w walce z kamieniem. Substancje znajdujące się w składzie napoju skutecznie naruszają strukturę osadzonego kamienia i ułatwiają jego usunięcie. Dzięki temu może być ona świetnym sposobem na pozbycie się uciążliwego osadu w łazience. Często możemy wykorzystać ją także do udrożniania rur.

Jak usunąć żółty osad z muszli klozetowej za pomocą Coca-Coli?

  • Wlać napój do toalety i pozostawić na godzinę.
  • Wyczyścić wnętrze sedesu szczotką.
  • Spłukać roztwór wodą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *