Jakie wkręty do karton-gipsu

Wkręty do płyt gipsowo-kartonowych są niezbędnym narzędziem dla majsterkowiczów. Wkręcają się one w powierzchnię płyty gipsowo-kartonowej, tworząc powierzchnię, do której można przymocować uchwyty, gniazdka, półki i wszelkiego rodzaju akcesoria, takie jak półki i drzwi szafek. Niestety, próby wkręcania wkrętów w płyty gipsowo-kartonowe mogą być niebezpieczne ze względu na wytrzymałość materiału. Wkręty do płyt gipsowo-kartonowych nie są do tego przeznaczone, więc istnieje ryzyko uszkodzenia płyty gipsowo-kartonowej. Ryzyko to jest mniejsze, jeśli użyjesz odpowiedniego wkrętu.

Jaki wkręt do płyt gipsowo-kartonowych?

Wkręty do płyt gipsowo-kartonowych występują w różnych rozmiarach i są wykonane z różnych materiałów, dlatego ich wybór zależy od rodzaju realizowanego projektu.
Najczęściej stosowane w Wielkiej Brytanii wkręty do płyt gipsowo-kartonowych mają długość 18 mm, szerokość 5 mm i otwór 13,5 mm. Grubsze wkręty są bardziej odpowiednie przy mocowaniu dużych przedmiotów do płyty gipsowo-kartonowej, np. drzwi szafek. Wkręt do płyt gipsowo-kartonowych 20mm jest najczęściej stosowanym wkrętem do płyt gipsowo-kartonowych.
Jeżeli planujesz wieszać zdjęcia, półki, obrazy itp. na płytach gipsowo-kartonowych lub gipsowo-gipsowych, będziesz potrzebował wkrętów.
Dwa główne rodzaje wkrętów używanych do wieszania płyt gipsowo-kartonowych to wkręty do płyt wiórowych i wkręty do płyt gipsowo-kartonowych.
Wkręty do płyt gipsowo-kartonowych są dłuższe i szersze niż wkręty do płyt wiórowych.
Używaj tych wkrętów do wieszania cięższych przedmiotów, takich jak półki i lustra, zwłaszcza w miejscach o dużym natężeniu ruchu.
W miejscach, gdzie jest dużo ruchu, jak w pobliżu drzwi lub okna, wkręty do płyt wiórowych mogą być najlepszym rozwiązaniem.
Są one mniej zauważalne, gdy się chwieją, i jest mniej prawdopodobne, że złapią odzież lub tapetę.
Śruby do płyt gipsowo-kartonowych są droższe niż śruby do płyt wiórowych, więc jeśli wieszasz tylko kilka obrazów, płyta wiórowa może być lepszą opcją.
Jednakże, jeśli masz duży projekt, wkręty do płyt gipsowo-kartonowych może być lepszym wyborem.
Śruby do suchej zabudowy są droższe z jakiegoś powodu. Są one silniejsze i mniej prawdopodobne, aby chybotać.
Śruba do suchej zabudowy jest grubsza i dłuższa, więc jest mniej prawdopodobne, aby rozebrać głowę.
Śruba do suchej zabudowy ma również płaski łeb, więc jest mniej prawdopodobne, aby złapać tapetę i ubrania.
Wkręt do suchej zabudowy jest dłuższy, więc jeśli używasz kleju lub wkrętów z nawierconymi otworami, pokryje większą część ściany.

Dobór wymiarów wkrętu do G/K

Standardem handlowym dla wkrętów, mocowań i elementów złącznych jest długość łba 50 mm, długość gwintu 75 mm, szerokość gwintu 8 mm i głębokość gwintu 10 mm.

Norma producentów dla wkrętów, mocowań i łączników ma długość łba 70mm, długość gwintu 90mm, szerokość gwintu 10mm i głębokość gwintu 10mm.

Dla wkrętów, mocowań i łączników do płyt gipsowo-kartonowych norma producenta przewiduje długość łba 80mm, długość gwintu 100mm, szerokość gwintu 10mm i głębokość gwintu 10mm.
Zgodnie z normą producentów wkrętów długość łba wynosi 90 mm, długość gwintu 110 mm, szerokość gwintu 10 mm, a głębokość gwintu 10 mm.

Sposób mierzenia śrub polega na użyciu średnicy (w mm) i długości (w mm).
System metryczny oparty jest na 100 milimetrach (mm), milimetrach (mm) i milimetrach (mm).
W systemie imperialnym używa się cali (in), stóp i cali (in) oraz stóp (in).

Gwinty śrubowe metryczne i imperialne zaczynają się od 1⁄2 cala (1,27 cm).
Gwinty metryczne mają długość 25,4 mm, gwinty imperialne mają długość 16

Jak wybrać wkręty do płyt kartonowo-gipsowych?

Płyty kartonowo-gipsowe zostały wynalezione w Stanach Zjednoczonych celem obniżenia kosztów budownictwa i przyspieszenia zaspokojenia ogromnego zapotrzebowania na budownictwo mieszkaniowe. Na początku stosowano je do zabudowywania drewnianych stelaży konstrukcyjnych budynków, bardzo popularnych wówczas i dziś. Wypełnianie szczelin pomiędzy żebrami konstrukcyjnymi drewnianymi było bardzo pracochłonne, w tym momencie jedna z firm usprawniła znacznie proces budowlany wynajdując prasowane prefabrykowane płyty kartonowo-gipsowe.

Zasadniczo do zabudów z płyt kartonowo-gipsowych używa się trzech rodzajów odpowiednio antykorozyjnie zabezpieczonych wkrętów: wkręty do metalu i wkręty do drewna o rozmiarach dostosowanych do konstrukcji i wymogów odnośnie jej sztywności i odporności.

1 thought on “Jakie wkręty do karton-gipsu

  1. Ostatni jak robiłem płyty gipsowe to śruby miałem całe objechane przy skręcaniu płyt. Czego to może być efekt słabej jakości śrub do płyt kartonowo gipsowych ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *