Urządzamy małą kuchnię

Urządzanie swojego mieszkania czy domu to bardzo satysfakcjonujące, ale jednocześnie trudne zadanie. Z tego też powodu coraz większą popularnością cieszą się usługi projektowania wnętrz. O ile z większą przestrzenią łatwiej jest sobie poradzić, by pomieścić tam wszystko, co potrzebne, o tyle z małą kuchnią, to już z pewnością warto udać się po pomoc do specjalisty, który ma wystarczającą wiedzę i doświadczenie w tym zakresie.

Wszystko trzeba przemyśleć

Wiele trików aranżacyjnych, które pomagają optycznie powiększyć przestrzeń, znanych jest powszechnie, jednak bardzo istotne jest, by jednocześnie zachować wszystkie funkcjonalności tego ważnego pomieszczenia. Celem jest zatuszowanie mankamentów wnętrza, ale przy zachowaniu jego pełnej ergonomii i komfortu użytkowania. Wśród elementów wyposażenia muszą być wszystkie niezbędne, ale konieczne jest ich dopasowanie do oczekiwań, gustu, ale też potrzeb mieszkańców. Jeśli w danej rodzinie jest kilka osób, to nie ma sensu zminimalizować zajętego miejsca przez małą lodówkę (która faktycznie oszczędzi trochę przestrzeni), ponieważ zwyczajnie nie sprawdzi się w praktyce i zamiast ułatwić życie mieszkańcom, to je utrudni.

Ważne odległości

Projektowanie wnętrz kuchennych w szczególny sposób musi uwzględniać odległości między poszczególnymi elementami, ponieważ to one odpowiadają za komfort użytkowania pomieszczenia. Nawet w najmniejszej kuchni konieczne jest pozostawienie przynajmniej 1 metra, a najlepiej dwóch, przed szafkami, by można z nich wygodnie korzystać. Warto za to wykorzystać wysokość pomieszczenia w postaci wysokiej zabudowy, ale tylko na części powierzchni, by nie przytłoczyć przestrzeni. Najważniejszym elementem kuchni jest tzw. trójkąt roboczy, czyli lodówka, płyta grzewcza i zlewozmywak — tutaj trzeba zadbać o to, by te elementy były blisko siebie, ale nie bezpośrednio, ponieważ stanowiłoby to ryzyko dla użytkowników.

A może kuchnia otwarta?

W nowoczesnym budownictwie popularne są kuchnie otwarte, które pomagają zyskać przestrzeń i więcej światła — w przypadku małej kuchni jest to świetny pomysł. Projektowanie wnętrz otwartej kuchni pozwala wykorzystać dodatkową przestrzeń i stworzyć zupełnie nową jakość, jednak trzeba pamiętać, że wiąże się z większym remontem, ponieważ konieczne będzie wyburzenie ściany i zmiany w kolejnym pomieszczeniu.

Minimalizm górą

Wiadomo, że w kuchni niezbędne jest mnóstwo akcesoriów i narzędzi, ale pokazywanie ich na wierzchu niepotrzebnie przytłacza i tak ograniczoną powierzchnię, dlatego warto zminimalizować ich liczbę i pozostawić jedynie te niezbędne. Szczególnie gromadzenie przedmiotów na blatach stwarza wrażenie przeładowania, dlatego architekci często polecają relingi, które pozwalają wykorzystać miejsce między szafkami bez zajmowania blatów.

Dedykowane rozwiązania

W małej kuchni można wykorzystać jedno z licznych rozwiązań stworzonych specjalnie w tym celu. Jeśli nie gotujemy dużo, może sprawdzi się płyta grzewcza z dwoma palnikami? Zamiast tradycyjnego okapu, warto pomyśleć o wersji podszafkowej, a zamiast tradycyjnego stołu, czemu nie zdecydować się na ten rozkładany czy wysuwany blat. Zawsze trzeba pamiętać, że wszystko zależy od indywidualnych potrzeb — zlew jednokomorowy to świetne rozwiązanie w małej kuchni, ale tylko jeśli w mieszkaniu żyje jedna do dwóch osób, przy większej rodzinie to na pewno się nie sprawdzi. Ważne są nawet najmniejsze rozwiązania oszczędzające przestrzeń, np. zastąpienie tradycyjnych drzwiczek do szafek tymi przesuwnymi, ale też pozbycie się uchwytów w szafkach, co wizualnie tworzy jednolite tło bez przeszkód, a więc większą przestrzeń.

Liczą się kolory

Często nie docenia się, jak duży efekt może wywołać odpowiednie dobranie kolorów. Z jednej strony większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę, że jasne barwy optycznie powiększają wnętrza, ale warto pamiętać, że dodanie konkretnego koloru na wybrane elementy wyposażenia potrafi znacząco poprawić ostateczny efekt aranżacji. Liczy się tu też rodzaj zastosowanych powierzchni — dobrze sprawdzają się te gładkie i błyszczące, często stosowane są też przeszklenia i lustra. Liczy się też źródło światła, które powinno dawać jak najbardziej naturalny efekt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *